top of page
blanicka6-nathandehart-10.jpg

handover protocol

Simply, clearly and quickly. This protocol is a great helper for renting a property. You don't need to remember anything. Fill in the protocol and upload photos in 5 - 10 minutes directly on your phone or tablet. In the protocol, there is a place for all details regarding the condition of the entire property and recording the state of the water meter, gas meter, and electricity meter. The completed and signed protocol will receive both parties to the email in PDF, including inserted photos, which makes the protocol easily traceable at any time for the landlords and the tenants!

Advantages of the Protocol for Owner and Tenant

05.jpg
IMG_2109_OK.jpg
IMG_3704_OK.jpg

Signed protocol after completing immediately sent by email to the landlord's and tenant's mail

PDF document containing not only verbal description, standard meter data but also photographs showing actual condition when handover, rating status on the scale 1*- 5*

Easy traceability at any time later in the email (on disk or anywhere else where it is stored)

IMG_013.JPG

Photos showing present furniture and accessories

byt Francouzska-12.jpg

Space to fill in the specifications of appliances (e.g., necessary maintenance)

Snímek obrazovky 2023-09-06 v 15.31.16.png

Quick & clear

Fill in the form directly within 5 - 15 minutes when you hand over the property, simply from your phone.

Snímek obrazovky 2023-09-06 v 16.23.05.png

Description of equipment

A detailed description of the furniture and all furnishings, including quantity, condition, and other specifications.

Snímek obrazovky 2023-09-04 v 10.36_edit

Insert photos

With the full version of the protocol, you can upload photos, which are the most telling help in describing the overall condition of the property and its furnishings.

vodoměr_edited.jpg

State of meters

Boxes for the status of water, electricity, and gas meters, including the possibility of inserting photographs.

Snímek obrazovky 2023-09-25 v 11.33.21.png

Description of any demages

There is a box on the form to describe individual damages and minor imperfections that should be mentioned at handover.

Snímek obrazovky 2023-09-06 v 15.59_edit

Sign & pay

Once completed, both parties sign the form directly on the phone. In the case of the full version, you will also pay directly from your mobile phone. Afterwards, both parties will receive an email with the completed protocol in PDF.

Why use the handover protocol?

Simple protocol for all owners and tenants. We send the completed protocol to the landlord's and the tenant's emails, which makes it easy to trace for both sides at any time later. Compared to conventional handover protocols, there is no need to print anything, and there is a possibility to insert photos. When the rental relationship is terminated, please check according to the specifications and the photos I've attached; you don't need to remember anything.

You can quickly fill in within 5-15 minutes (depending on the size of the space and the amount of detail) when handing over the property directly on your phone, tablet, or computer, significantly simplifying the renting process. It contains the boxes to describe the equipment and the property's condition from general to particular information. Of course, there are boxes for the states of electricity, water, and gas meters.

byt Francouzska-02.jpg

About the handover protocol

A simple way to hand over the property

01

Jednoduše PDF do emailu

Nabízíme jednoduchý protokol pro všechny majitele a nájemce. Díky tomuto protokolu získají obě strany, tedy pronajímatel i nájemce dokument v PDF do emailu po jeho vyplnění.

03

Fotografie

Oproti běžným předávacím protokolům není potřeba nic tisknout a je zde možnost vložit fotografie. V nájemních bytech bývá často umístěno množství nábytku a také nájemce si nastěhuje svůj. Nájemní vztah může trvat i několik let a po takové době je těžké si zapamatovat, co v bytě při nastěhování bylo a co ne. Pokud například po třech letech otevřete PDF s protokolem, podle fotografií i popisu snadno potřebné informace dohledáte. Fotografie navíc ulehčují slovní popis nábytku i možných poškození interiéru.

05

Hotovo za 5-15 minut

Protokol vyplníte během přibližně pěti až deseti minut, v případě většího bytu nebo domu i 15 minut. Záleží také na tom, jak moc detailní popis chcete uvádět. Vyplníte přímo ve svém telefonu, tabletu, popřípadě počítači na místě, při předávání nemovitosti.

02

Dohledatelnost

Tím, že protokol zasíláme do emailu je pro obě strany kdykoliv později snadno dohledatelný. 

04

Popište cokoliv

Protokol obsahuje kolonky pro všechny důležité náležitosti. Hodnoty měřičů vody, plynu i elektřiny. Dále celkové informace o nemovitosti jako je stav zdí, podlahy, oken či nábytku. Je zde také prostor pro popis veškerého vybavení a přehledu drobných nedokonalostí, které se mohou před začátkem pronájmu vyskytnout.

Nabízíme dvě varianty. Doporučujeme využít verzi včetně fotografií za cenu 100 Kč. Fotografie jsou nejvíce vypovídajícím faktorem o stavu nemovitosti i přítomného vybavení. Druhou možností je formulář bez možnosti přiložení fotografií, tato verze je zdarma.

06

Jak to funguje?

Společně vyplníte osobní údaje, stavy měřičů a zkontrolujete stav nemovitosti včetně nábytku a dalšího vybavení. Vše zapíšete, vložíte fotografie a na konec jednoduše podepíšete přímo v telefonu, popřípadě tabletu či počítači. Vyplněný protokol potvrdíte, zaplatíte platební kartou, Apple Pay  nebo Google pay a následně oba obdržíte vyplněný a podepsaný protokol do e-mailů, které jste při vyplňování uvedli.

07

Vrácení nemovitosti

Když po čase bude nájemník nemovitost opouštět, dokument dohledáte v emailu, popřípadě na uloženém místě a podle něj zkontrolujete stav nemovitosti a přítomného vybavení. Vyplněním tohoto protokolu se nemusíte obávat ztráty papírového dokumentu a nepotřebujete si pamatovat množství detailů.

Contact us

If you have any questions or suggestions for improving the protocol, we would appreciate your message.

handoverprotocol.com

" I used the handover report when I rented my flat. I prefer electronic documents to filing paper documents. The possibility of inserting photos is the most significant advantage. They show what I forget to write down.”

Emma W.

© 2023 Propertissimo s.r.o., Betlémská 262/10, 110 00 Praha 1

bottom of page